Hull Thursday Independent Trebles League

 

HTITL

HTITL Division 1 Division 2 Division 3 Division 4 RULES 180 . s KO CUPS

 

  WELCOME TO THE

HULL THURSDAY INDEPENDENT TREBLES LEAGUE

                 ANDREW FENNELL TEL--706374                            MOBILE NUMBER--07340590944

 

...LEAGUE SPONSORS...

 

 

        TRINITY CLUB

PELICAN

KINGSTON SOCIAL CLUB

INGLEMIRE CLUB

 GRIFFIN

Knockouts MOTD

Link to Monday DOUBLES

 706706 TAXIS

Outstanding Games

                         ---------CYRIL EVANS MEMORIAL K.O RESULTS ARE AS FOLLOWS---------

               WINNER-----tommy lishman £150 cup medal    RUNNERUP-----shaun rutter £100 cup medal

                  SEMI-FINALIST-----trev holtby £25 medal           SEMI-FINALIST-----c.cocoran £25 medal

                             SUPERB NIGHT OF DARTS 62 PLAYERS TURNED UP FOR THE VENUE

      TRADEWELL SNOOKER CLUB

                 DIVISION   1   ( SINGLES )   WINNER   TOMMY LISHMAN   ( BRICKMAKERS A )

             DIVISION   1  ( SINGLES )   RUNNER UP   GAV LEWIS   ( PELICAN C )

                           HIGHEST FINISH-----DIVISION 1-----IAN DERVEY ( TRINITY B )------160

                    HIGHEST FINISH-----DIVISION 2------ANDY SMITH ( KINGSTON SOCIAL B )-----170

                          HIGHEST FINISH-----DIVISION 3-----JAMIE PARKER ( S / COATES A )-----150

                           HIGHEST FINISH-----DIVISION 4-----GRANT WEBSTER ( PELICAN B )-----157

              CHARLIE DENNISON MEMORIAL KO RESULTS ARE AS FOLLOWS

                        WINNER----------shaun rutter £200 cup medal

                       RUNNER UP-----craig owens  £100 cup medal

             great night of darts 60 players turned up to respect charlie dennison

                                        big thank you to steve hill & dave brown

                                    top 16 division 1 winner ----- shaun rutter ( pelican a )

                            top 16 division 1 runner up ----- steve fewless ( rampant horse a )

                                     top 16 division 3 winner ----- neil hodgeson  ( apollo a )

                                top 16 division 3 runner up ----- craig owens  ( lord nelson a )

                                    top 16 division 4 winner ----- josh dexter ( trinity c )

                                      top 16 division 4 runner up ----- phil howman  ( swallow b )

                                                                      most 180s in division 1

                         division 1-----m.green-----rampant horse a ----- total 10

                                                   most 180s in division 2

                 division 2-----a.smith-----kingston social ----- total  6  

              division 2----- j.lowthorpe snr----- inglemire e -----total   6

                         division 2-----j.lowthorpe jnr----- inglemire e -----total 6

                                                   most 180s in division 3

                     division 3-----n.hodgeson-----apollo a ----- total  6  

                      division 3-----c.owens-----lord nelson a ----- total 6

                                                   most 180s in division 4

                     division 4-----d.maughan-----jar in hand a ----- total  4  

                                  top 16 division 2 winner ----- josh lowthorpe  ( inglemire e )

                             top 16 division 2 runner up ----- ian wilkinson  ( highway a )

               DIVISION   2   ( SINGLES )   WINNER   ANDY SMITH   ( KINGSTON SOCIAL B )

           DIVISION   2   ( SINGLES )   RUNNER UP   PHIL ASHTON   ( KINGSTON SOCIAL B )

                 DIVISION   3   ( SINGLES )   WINNER   NEIL HODGESON   ( APOLLO A )

             DIVISION   3   ( SINGLES )   RUNNER UP   JAMIE BARNES   ( THREE TUNS A )

                 DIVISION   4  ( SINGLES )     WINNER     DAVE DALTON    ( TRINITY D )

             DIVISION   4  ( SINGLES )     RUNNER UP     STEVE ROSS    ( PELICAN B )

              DIIVISION  1  ( PAIRS )    WINNERS     TOMMY LISHMAN & SCOTT JACKSON

               DIVISION   1   ( PAIRS )   RUNNERS UP     SHAUN RUTTER & MICK KNAGGS

              DIIVISION  2   ( PAIRS )    WINNERS     DEAN SPENDLOW & ANDY SMITH

               DIVISION   2    ( PAIRS )   RUNNERS UP     JIMMY LOWTHORPE & MICK McGLOUGHLIN

              DIIVISION  3   ( PAIRS )      WINNERS       NEIL HODGESON & MATTY IVESON

               DIVISION    3   ( PAIRS )     RUNNERS UP       JAMIE PARKER & LIAM GORDON

              DIIVISION  4   ( PAIRS )      WINNERS       PAUL EPTON & ROBBIE THOMPSON

               DIVISION    4   ( PAIRS )     RUNNERS UP       DAVE DALTON &  STEVE CANAVAN

                -----------PRESENTATION NIGHT THURSDAY MAY 12th 2016 TO BE HELD AT THE TRINITY CLUB----------

                                                                              DETAILS TO FOLLOW SHORTLY

                  THE HULL THURSDAY INDEPENDENT TREBLES LEAGUE WILL RESUME ON THE 19th MAY 2016

                                     FIXTURES WILL BE GIVEN OUT ON PRESENTATION NIGHT

                                  challenge cup winners trinity b                 challenge cup runners up trinity c

               challenge cup (plate) winners salthouse a           challenge cup (plate) runners up swallow a

                             shield trophy winners lord nelson a                  shield trophy runners up ritz a

             shield trophy (plate) winners trinity e                 shield trophy (plate) runners up humber social

               super cup division 1 winners vicky dock a          super cup division 1 runners up three tuns

                       super cup (plate) winners pelican a                      super cup (plate runners up) sportsman a

                             WINNERS SUPER CUP-----VICKY DOCK A          RUNNERS UP-----PELICAN A

                  WINNERS SUPER CUP PLATE-----SPORTSMAN A        RUNNERS UP----KINGSTON SOCIAL A